Fiyat Teklifleriniz için arayıp bilgi alınız..

Ürünler

TÜKENDİ

Tatlı Pul Biber 500gr

Tatlı Samandağ pul biberi muhtemelen Türkiye’de hemen hemen her tezgâhta veya mutfak masasında bulunur. Akla gelebilecek hemen her tarife bir tutam pul biber eklenir. En popüler baharatlardan olan Samandağ pul biberi içerdiği vitamin ve mineral açısından insan vücudu için oldukça faydalıdır.
 
Tatlı Samandağ Pul Biber…
Muhtemelen Türkiye’de hemen hemen her tezgâhta veya mutfak masasında bulunur. Akla gelebilecek hemen her tarife bir tutam pul biber eklenir. En popüler baharatlardan olan Samandağ pul biberinin aslında ev yapımı biber salçasına benzer yapım aşamasına bir bakalım.
 
Biberlerin Hasadı
Hatay’ın Samandağ ilçesinden Ağustos’un ortaları gibi kırmızı tatlı baş biberler büyük bir özenle hasat edilir. Hasat sadece eller yardımı ile toplanır. Biberleri toplarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta biberlerin mümkün olduğunca az çürük olmasıdır. Bu yüzden makineler yerine tamamen eller yardımı ile biberlerimizi hasat ediyoruz.
 
Biberleri Hazırlama
Hasat işlemi bittikten sonra biberlere uygulanan ilk yöntem güzelce yıkanmalarıdır. Bu aşamada biberler; yaprak, toz, toprak vb. gibi elementlerden ayrıştırılır. İkinci aşamada biberler bir bıçak yardımı ile saplarından arındırılır ve en üst noktasından başlamak üzere en alt noktasına kadar ortadan ikiye kesilir. Biberler daha sonra çekirdeklerinden tamamen ayrıştırılırlar.
 
Biberleri Kurutma
Biberler evlerin damlarında hazırlanan tamamen hijyenik muşambalara serilir ve güneşte kurumaya bırakılır. Biberleri kuruturken yapılması gereken en önemli şey günde birkaç sefer biberleri çevirmektir. Güneş yardımı ile kuruyan muhteşem lezzete, koruyucu olarak çok az tuz haricinde başka hiçbir katkı maddesi eklenmez. Bütün işlemler bittikten sonra kurumuş biberler dövme işlemine geçilir ve pul biberlere son halleri verilir.
 
Pul Biber Üretmenin Püf Noktası
Kaliteli pul biber yapmak için biberlerin cinsi ve toplama zamanı çok önemlidir. Pul biber yapılacak olan biberler tamamen kırmızı olacak ve iyi güneş görüp olgunlaşması için Ağustos ayının ortalarından sonra hasat edilmiş olacak. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kurutma şekli. Pul biberler güneş altında kururken, birkaç günde bir ters düz edilip her tarafının orantılı kuruması sağlanacak.
 
Samandağ pul biberlerinizi diğer baharatlarınızı sakladığınız gibi saklayın. Yani, hava geçirmez kaplarda, ısı ve ışıktan uzak tutun. Tamamen geleneksel yöntemlerle yapılmış ve Samandağ pul biberi sofralarınızda görmek istiyorsanız bizi tercih edebilirsiniz.

Uygun Fiyat

Doğal ortamda üretilen ürünlerimizi uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Güvenli Alışveriş

Sitemizde 256 bit ssl ile bilgileriniz güvence altında.

Teknik Destek 7/24

Ürünlerimizle ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Ürünlerimiz

Benzer ürünleri bu bölümden inceleyebilirsiniz.

Sepette!